هزینه طراحی اپلیکیشن موبایل چقدر است؟ + جزییات مورد نیاز

چقدر هزینه طراحی اپلیکیشن موبایل میشود؟ تقریبا این اولین سوالی است که همه افرادی که قصد سفارش طراحی اپلیکیشن را دارند از خود و دیگران میپرسند.

تخمین بودجه مورد نیاز هر پروژه ای یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین مراحل راه اندازی هر کسب و کاری میباشد.

تخمین هزینه طراحی اپلیکیشن کاری نیست که بتوان یک نسخه برای همه پیچید این کار نیازمند بررسی بسیار دقیق در رابطه با تمام اجزا میباشد.

فاکتور های بسیار زیادی در تعیین قیمت پروژه طراحی اپلیکیشن موبایل نقش دارند.

بعضی از این موارد شامل امکانات اپلیکیشن, تعداد صفحات, پشتیبانی, طراحی گرافیکی, تعداد نیروی مورد نیاز, پلتفرم های مورد نیاز شامل اندروید, iOS, وب و…, پنل های مدیریت, آموزش نیرو برای استفاده, استفاده از تکنولوژی های خاص و….

بررسی هزینه طراحی اپلیکیشن

هزینه طراحی یک اپلیکیشن معمولاً به ازای هر پروژه متفاوت است و به عوامل مختلفی وابسته است. برخی از عوامل کلیدی که می‌توانند هزینه طراحی اپلیکیشن را تحت تأثیر قرار دهند عبارت‌اند از:

 1. اندازه و پیچیدگی اپلیکیشن: اگر اپلیکیشن شما دارای بیشترین امکانات و پیچیدگی‌ها باشد، هزینه طراحی آن احتمالاً بیشتر خواهد بود.
  امکاناتی مانند, درگاه پرداخت, ارتباط بی درنگ, استفاده از پایگاه داده های مختلف, و… همه این موارد در تعیین قیمت تاثیر گذار است.
 2. پلتفرم‌های هدف: اگر شما می‌خواهید اپلیکیشن را برای چندین پلتفرم مختلف مانند iOS و Android طراحی کنید، هزینه طراحی احتمالاً بیشتر خواهد بود.
 3. طراحی UI/UX: طراحی ظاهر و تجربه کاربری اپلیکیشن نقش مهمی در هزینه طراحی دارد. طراحی UI/UX حرفه‌ای معمولاً هزینه بیشتری دارد.
  طراحی رابط کاربری برنامه یا همان UI در واقع نحوه طراحی و گرافیک اپلیکیشن است که کاربر نهایی آن را مشاهده میکند. این کار نیاز به متخصص UI/UX دارد که ابتدا این طراحی را انجام دهد و سپس برنامه نویس موبایل آن را تبدیل به کدهای مورد نیاز کند.

 4. امکانات و ویژگی‌های اضافی: اگر شما امکانات و ویژگی‌های اضافی به اپلیکیشن اضافه می‌کنید مانند پرداخت آنلاین، نقشه‌ها، پیام‌رسان و …، هزینه طراحی احتمالاً افزایش می‌یابد.
 5. محل قرارگیری تیم توسعه: هزینه طراحی اپلیکیشن ممکن است بسته به محل قرارگیری تیم توسعه متغیر باشد. در برخی مناطق هزینه کارکنان برنامه‌نویسی کمتر است و در برخی مناطق بیشتر است.
 6. توافق با توسعه‌دهندگان: هماهنگی و توافق میان شما و تیم توسعه‌دهنده نیز تأثیر زیادی بر روی هزینه طراحی اپلیکیشن دارد.
 7. زمان طراحی و توسعه: مدت زمانی که برای طراحی و توسعه اپلیکیشن نیاز است نیز تأثیری بر روی هزینه دارد. زمان بیشتر معمولاً هزینه بیشتری نیز دارد.

به طور کلی، هزینه طراحی یک اپلیکیشن به موارد فوق و بیشتر بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه دقیق طراحی اپلیکیشن خود، بهتر است با تیم طراحی و توسعه مشورت کنید تا بتوانند بر اساس نیازها و پیچیدگی‌های پروژه، هزینه مناسبی را برای شما محاسبه کنند.


معماری Domain Driven Design چیست

برای طراحی اپلیکیشن به چه نیروهایی نیاز داریم؟

هر اپلیکیشنی که شما امروزه با آن کار میکنید برای طراحی در کمترین حالت نیاز به سه متخصص در زمینه های مختلف دارد.

طراح رابط کاربری: این شخص مسئول طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری اپلیکیشن یا همان UI/UX میباشد.

در واقع اگر میخواهید پروژه شما ظاهر قابل قبولی داشته باشد و کاربران هنگام استفاده از آن تجربه خوشایندی کسب کنند نیاز دارید که از یک طراح UI/UX کمک بگیرید.

برنامه نویس Back-end: هر اپلیکیشن موبایل کاربردی امروزه نیاز به ارتباط با سرور دارد. برای طراحی وب سرویس های مورد نیاز نیاز به برنامه نویس بک اند خواهید داشت.

وظیفه این شخص طراحی API های مورد نیاز برای ارتباط با سرور, طراحی پایگاه داده برای ذخیره سازی اطلاعات و به طور کلی تمام کارهایی که نیاز است تا در بخش سرور انجام شود.

برنامه نویس موبایل: وظیفه اصلی توسعه دهنده موبایل تبدیل طراحی رابط کاربری انجام شده توسط طراح به کدهای مرتبط با بخش موبایل و سپس برقراری ارتباط بخش های مختلف برنامه به وب سرویس های طراحی شده توسط برنامه نویس بک اند میباشد.

طراحی انیمیشن ها, دیتابیس داخلی, امنیت اپلیکیشن, پیاده سازی سیستم کش, ارتباط با سنسور های گوشی و… از وظایف کلی یک برنامه نویس موبایل میباشد.

اگر نیاز به خروجی اپلیکیشن برای پلتفرم های مختلف اندروید و iOS دارید باید برای هر سیستم عامل از برنامه نویس مختص به آن استفاده نمایید.

بنابراین با بررسی این موارد متوجه خواهید شد که در کمترین حالت به 3الی4 نیرو برای ساخت یک نرم افزار موبایل نیاز است.

با حساب دستمزد این افراد متوجه خواهید شد افرادی که با عنوان های طراحی اپلیکیشن با هزینه 5 الی 10 میلیون تومان به سمت شما می آید جز اتلاف وقت و هزینه سودی برای شما نخواهند داشت.

برای سفارش طراحی اپلیکیشن چه مواردی را رعایت کنیم؟

در سفارش طراحی اپلیکیشن، باید به موارد زیر توجه کنید تا فرآیند طراحی به خوبی پیش برود و نتیجه‌ای مطلوب به دست آید:

 1. تعریف هدف: برای شروع طراحی اپلیکیشن، باید هدف و نیازهای واقعی پروژه را مشخص کنید. این شامل موضوع اصلی اپلیکیشن، امکانات مورد انتظار، هدف کاربری، گروه‌هدف و … است.
  یک لیست از مستندات پروژه به همراه جزییات کامل و در صورت وجود معرفی موارد مشابه تهیه کنید و برای کارفرما ارسال کنید تا تخمین دقیقی از هزینه و زمان انجام پروژه برای شما انجام دهد.
 2. تحقیق و بررسی رقبا: قبل از طراحی، بهتر است بازار را بررسی کنید و رقبا را مورد بررسی قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا ایده‌های بهتری برای اپلیکیشن خود داشته باشید.
 3. پلتفرم‌های هدف: تصمیم بگیرید که اپلیکیشن برای کدام پلتفرم‌ها (مثل iOS، Android، وب و …) طراحی شود و چگونه می‌تواند در هر یک از آنها به بهترین شکل عمل کند.
 4. امنیت: امنیت اطلاعات کاربران و اطلاعات مرتبط با اپلیکیشن بسیار مهم است. از ابتدا توجه کافی به مسائل امنیتی نمایید.
 5. آزمون و ارزیابی: قبل از انتشار نسخه نهایی اپلیکیشن، آن را آزمایش کنید و اطمینان حاصل کنید که همه امکانات به درستی کار می‌کنند و مشکلات احتمالی رفع شده‌اند.
 6. پشتیبانی و بروزرسانی: بعد از انتشار اپلیکیشن، اطمینان حاصل کنید که شما قادر به ارائه پشتیبانی و بروزرسانی‌های مناسب برای آن هستید.
 7. هزینه‌ها و زمانبندی: هزینه طراحی اپلیکیشن و زمانی که برای طراحی آن نیاز است مهم است. مطمئن شوید که بودجه و زمانبندی شما برای پروژه کافی است.

با رعایت این موارد و همکاری با تیم طراحی و توسعه حرفه‌ای، می‌توانید اپلیکیشن موفقی طراحی کنید که نیازهای کاربران را برطرف کند و تجربه کاربری خوبی را برای آنها ایجاد کند.

روش های تولید اپلیکیشن موبایل

اگر یک ایده کسب و کار در ذهن دارید و یا هم اکنون دارای کسب و کاری میباشد و قصد دارید یک اپلیکیشن موبایل برای آن طراحی کنید میتوانید به دو روش کلی آن را انجام دهید.

برون سپاری پروژه های نرم افزاری

روش اول سپردن کارهای فنی و طراحی پروژه به یک شرکت یا کارفرما میباشد تا برای شما محصولات مورد نیاز را طراحی کنند.

در این حالت با ارائه نیازمندی های خود و عقد قرار دارد کار خود را شروع میکنید.

در هنگام توافق با کارفرما درباره مواردی مثل پشتیبانی, دریافت یا عدم دریافت سورس, استقرار پروژه, آموزش و باقی موارد صحبت کنید.

در این حالت هزینه طراحی برای شما میتواند معقول باشد اما اگر نیاز به پشتیبانی طولانی مدت و یا اضافه کردن امکانات مختلف در طول زمان هستید برای هرکدام از آنها باید هزینه کنید.

تشکیل تیم فنی

در این روش در صورتی که پروژه شما یک پروژه بلند مدت و چند ساله میباشد و از بودجه مناسبی هم برخوردار هستید بهتر است که کار را با استخدام چندین برنامه نویس انجام دهید. تا به صورت اختصاصی فقط روی پروژه شما وقت بگذارند.

در این حالت نگرانی بابت پشتیبانی و انجام بروزرسانی های مختلف نخواهید داشت چون تمام بخش های فنی تیم در واقع نیروی شما میباشند.

انواع پلتفرم های طراحی اپلیکیشن موبایل

در حال حاضر سیستم عامل های مختلفی در دنیا برای گوشی های هوشمند وجود دارد که عمده ترین آنها اندروید و iOS میباشد که هرکدام سهم بسیار زیادی از کاربران را در اختیار دارند.

اگر قصد طراحی اپلیکیشن موبایل دارید نیاز دارید تا مشخص کنید برای کدام سیستم عامل میخواهید این کار را انجام دهید. هر کدام از این موارد در تخمین هزینه نهایی تاثیر بسیاری دارد.

اپلیکیشن اندروید

اندروید به دلیل وجود تعداد بیشتری کاربر در کشور ایران میتواند اولین گزینه برای شما باشد.

برای این کار باید به برنامه نویس اندروید رجوع کنید و جزییات پروژه خود را بازگو کنید.

در حال حاضر برنامه نویسی اندروید با زبان های کاتلین و جاوا انجام میشود که این مورد نیز در هزینه نهایی تاثیر گذار است.

اپلیکیشن iOS

اگر میخواهید اپلیکیشن شما برای کاربران آیفون طراحی شود این کار را با توسعه دهندگان iOS در میان بگذارید.

طراحی اپلیکیشن iOS با استفاده از زبان برنامه نویسی سویفت انجام میشود.

اپلیکیشن های چندسکویی

نوع دیگری از طراحی اپلیکیشن وجود دارد که به هیبریدی یا چندسکویی معروف هستند.

این نوع از اپلیکیشن ها با یکبار کدنویسی و استفاده از یک زبان برنامه نویسی به شما امکان دریافت خروجی اندروید و iOS را میدهند.

معروف ترین این نوع ابزارها امروزه فلاتر و React Native هستند.

نتیجه گیری

برای اینکه بتوانید از هزینه های طراحی اپلیکیشن موبایل اطلاع پیدا کنید حتما باید نیازمندی های خود را به دقت شناسایی کنید.

امکاناتی که میخواهید را لیست کنید, تعداد صفحات را مشخص کنید, پلتفرم های مورد نظر را تعیین کنید و با داشتن این اطلاعات با افراد متخصص مثل شرکت ها یا برنامه نویسان فریلنسر مشورت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *