زبان های برنامه نویسی پردرآمد در سال 2023

به نظر شما بیشتر در آمد در حوزه برنامه نویسی متعلق به توسعه دهندگان کدام زبان برنامه نویسی است؟ البته معلوم که نمیشه از مقایسه زبان های برنامه نویسی درآمد یک شخص و تخمین و شاخص های خیلی زیادی درگیر هستند اما به طور میانگین درآمد توسعه دهندگان مختلف و میخوایم با هم بررسی کنیم. این آمار مربوط به سال 2017 میباشد.

نکته: آمارها مربوط به میانگین درآمدی در آمریکا و برای یک برنامه نویس ارشد هست.

10. SQL

SQL (Structured Query Language) یک زبان برنامه‌نویسی است که برای مدیریت داده‌ها در پایگاه‌داده‌های رابطه‌ای (Relational Databases) استفاده می‌شود. با استفاده از SQL، می‌توانید داده‌های مختلف را از پایگاه‌داده‌ها استخراج کنید، داده‌ها را به روز کنید، جستجو کنید و گزارش‌های مختلفی برای داده‌ها ایجاد کنید.

زبان کوئری نویسی SQL طبق آمار paysa.com حدود 13درصد آگهی های IT مهارت SQL نویسی و ضروری میدانند برای استخدام. این مهارت برای مدیریت پایگاه داده های مختلف از آن استفاده می شود.

میانگین درآمد: $80,000

9. زبان C#

C# یا سی شارپ، یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا است که توسط شرکت مایکروسافت طراحی و توسعه داده شده است.

C# برای توسعه برنامه‌های ویندوز، برنامه‌های تحت وب و برنامه‌های تحت سیستم‌عامل‌های مختلف مانند iOS و Android استفاده می‌شود.

C# به زبان‌های دیگری مانند C++ و جاوا شباهت دارد ولی به دلیل استفاده از پلتفرم .NET، از پایه‌های بسیاری از زبان‌های دیگری که برای برنامه‌نویسی تحت ویندوز استفاده می‌شوند، متمایز است.

سی شارپ یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به خصوص در ایران میباشد که توسط شرکت مایکروسافت پشتیبانی میشود. همچنین ویژگی هایی چون گستردگی و آسانی, شی گرایی باعث پیشرفت این زبان در 16 سال گذشته شده است.

میانگین درآمد: $89,000

8. زبان JavaScript

جاوااسکریپت (JavaScript) یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا است که برای توسعه وبسایت‌ها و برنامه‌های تحت وب استفاده می‌شود. این زبان برنامه‌نویسی ابتدا توسط شرکت نت‌اسکیپ (Netscape) در سال ۱۹۹۵ توسعه داده شد و اکنون به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در صنعت وب شناخته می‌شود.

بی شک جاوااسکریپت یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی دنیا میباشد که در زمینه های مختلف از آن استفاده میشود. همین علت باعث شده که جاوااسکریپت همیشه بازار کار مناسبی داشته باشد.

میانگین درآمد: $92,000

7. زبان R

R یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای تحلیل داده‌ها و گرافیک‌های آماری است. این زبان در دهه ۱۹۹۰ توسط Ross Ihaka و Robert Gentleman در دانشگاه آکلند نیوزیلند توسعه داده شد.

از زبان R بیشتر در محاسبات آماری و داده ای استفاده می کنند. R یکی از زبان هایی میباشد که در سال های اخیر به لطف Big Data و بقیه عوامل رشد فوق العاده زیادی داشته هست و به توسعه دهندگان جدید در صنعت نیاز دارد.

میانگین درآمد: $99,000

6. زبان C

C یک زبان برنامه‌ نویسی سیستمی است که توسط Dennis Ritchie در دهه ۱۹۷۰ توسعه داده شد. این زبان به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در صنعت شناخته می‌شود و برای برنامه‌نویسی سیستم‌های عامل، درایورها، کامپایلرها و برنامه‌های دیگر با کارایی بالا استفاده می‌شود.

یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی دنیا C هست. شاید شما هم مثل خیلی های دیگه با C شروع به برنامه نویسی کردید اولین بار. C اساس و پایه اکثر کامپیوتر های مدرن امروزی می باشد و در زمینه های مختلفی از آن استفاده می کنند.

میانگین درآمد: $100,000

5. زبان Perl

Perl یک زبان برنامه‌نویسی تفسیری است که برای پردازش و تحلیل داده‌ها و ایجاد ابزارهای سیستمی استفاده می‌شود. این زبان در دهه ۱۹۸۰ توسط Larry Wall توسعه داده شد و به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در صنعت شناخته می‌شود.

Perl به دلیل اینکه یک زبان برنامه‌نویسی تفسیری است، برای توسعه و پیاده‌سازی برنامه‌ها بسیار سریع است. همچنین، Perl به دلیل پشتیبانی از الگوهای با قابلیت تغییر، در پردازش داده‌های متنی بسیار قدرتمند است. این زبان در بسیاری از برنامه‌های سیستمی و ابزارهای خط فرمان مانند ابزارهای مدیریت شبکه، ابزارهای پشتیبان‌گیری و ابزارهای تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود.

یکی از محبوب ترین زبان های اسکریپتی که در ساخت برنامه های گرافیکی, سیستم های مالی, سیستم های مدیریتی از آن استفاده می شود بی شک زبان پرل است.

میانگین درآمد: $100,000

آشنایی با مفاهیم SOLID در برنامه نویسی

4. زبان C++

C++ یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و شیءگرا است که به عنوان یکی از ادامه‌دهندگان زبان C توسعه داده شده است. این زبان توسط Bjarne Stroustrup در دهه ۱۹۸۰ توسعه داده شد و به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در صنعت شناخته می‌شود.

C++ به دلیل سرعت و کارایی بالایش، در توسعه بسیاری از برنامه‌هایی که نیاز به سرعت بالا و کنترل دقیق بر روی سخت‌افزار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، بازی‌های رایانه‌ای، برنامه‌های شبکه، برنامه‌های کاربردی مانند پردازشگرهای وب و برنامه‌های موبایل از C++ برای توسعه استفاده می‌کنند. همچنین، C++ در سیستم‌عامل‌ها، درایورها و برنامه‌های بازیابی اطلاعات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر میخواید که یک برنامه نویس حرفه ای صدا زده بشید نیاز دارید که با C++ کار کنید. C++ فوق العاده انعطاف پذیر هست و در طراحی سیستم هایی در مقیاس بزرگ و سرور از آن استفاده می شود.

میانگین درآمد: $102,000

3. زبان Python

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و تفسیری است که برای توسعه برنامه‌های چندمنظوره استفاده می‌شود. این زبان توسط Guido van Rossum در دهه ۱۹۸۰ توسعه داده شد و به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در صنعت و تحقیقات شناخته می‌شود.

پایتون زبانی بسیار آسان و همه کاره و قدرتمند. به هیچ وجه نمیتونید زبانی مثل پایتون پیدا کنید که هم آسان و با امکانات فوق  العاده باشد. کمپانی های بسیار بزرگی مثل ناسا و گوگل از پایتون در پروژه های خود از آن استفاه می کنند.

میانگین درآمد: $105,000

2. زبان Swift

سویفت (Swift) یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و شیءگرا است که توسط شرکت اپل (Apple) برای توسعه برنامه‌های iOS، macOS، watchOS و tvOS توسعه داده شده است. این زبان در سال ۲۰۱۴ به عنوان جایگزین زبان Objective-C معرفی شد و به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در صنعت شناخته می‌شود.

زبان سویفت از زمانی که توسط اپل معرفی شد به سرعت درحال رشد هست و آینده بسیار خوبی هم در انتظارش خواهد بود.

آموزش Data Binding در اندروید

سویفت زبان مخصوص برنامه نویسی برای iOS, Mac می باشد.

میانگین درآمد: $115,000

1. زبان Java

جاوا (Java) یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، شیءگرا و مستقل از سیستم عامل است که توسط شرکت Sun Microsystems در دهه ۱۹۹۰ توسعه داده شد. این زبان در حال حاضر توسط شرکت Oracle توسعه و پشتیبانی می‌شود و به عنوان یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در صنعت شناخته می‌شود.

جاوا یک زبان برنامه‌نویسی قدرتمند است که برای توسعه برنامه‌های کاربردی، برنامه‌های وب و بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود.

این زبان از شیءگرایی پشتیبانی می‌کند که به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا کد خود را به صورت شیءگرا و ماژولار طراحی کنند. همچنین، جاوا از یک ماشین مجازی (JVM) پشتیبانی می‌کند که به برنامه‌های نوشته شده با جاوا این امکان را می‌دهد که بر روی هر سیستم عاملی اجرا شوند.

جاوا یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی هست که در تمام زمینه ها از آن استفاده میشود از برنامه نویسی موبایل و دسکتاپ گرفته تا سرور و دستگاه خودپرداز حتی.

میانگین درآمد: $130,000

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *